Firenze 2022
Benvenuto a Firenze!
Miláno je vynikajúcim východiskovým bodom na výlety či do Florencie alebo do Benátok. My sme si teraz vybrali Florenciu alias Firenze.Rýchlovlak spoločnosti Italo odchádza z hlavnej stanice Centrale o 7:45 čiže raňajky nestíhame v hoteli ale máme výhodu, že bývame od stanice len na 10 minút pešej chôdze alebo 3 zastávky autobusom, a preto sme nemuseli až tak skoro vstávať. Lístky na mestskú dopravu sme si kúpili ešte deň predtým, tak už len čakať na autobus číslo 60, ktorý nás zavezie na stanicu. Tu stíhame niečo si kúpiť “pod zub” a nastupujeme do rýchlovlaku.
O 1 a pol hodiny vystupujeme na stanice v meste Firenze. Tu zamierime do peknej cukrárne na fajnú kávičku s croissantom a minerálkou a takto plné energie začíname objavovať mesto.
Firenze je kolískou renesancie a jedno z najkrajších miest Talianska, keď sa nachádzajú staviteľské skvosty, múzeá, námestia a romantické ulice. Firenze sa rozprestiera na brehu rieky Arno a je zároveň a kultúrnym a administratívnym centrom Toskánska. Celé mesto je jedno umelecké dielo! Hiatorické centrum mesta je zapísané v zozname UNESCO. K historickým pamiatkam sa dá pohodlne dostať pešo, pokiaľ mesto rozdelíme na štyri časti tak sa vieme pekne orientovať podľa pamiatok nachádzajúcich sa v jednotlivých častiach. Na východnej strane centra mesta je to Santa Croce, na severnej San Marco, na západnej Santa Maria Novella a v časti Oltarno na druhej strane rieky dominuje Palazzo Pitti.
Začíname bazilikou San Lorenzo, ktorá sa nachádza 500 metrov od železničnej stanice a ktorá je najstarším kostolom mesta. Najznámejšiu časťou kostola je Capelle Medici (kaplnka Medici). Najstaršou častou kostola je Sagrestia Vecchia,ktorú zdobia diela Donatella ale časť Sagrestia Nouve už je dielom Michelangela.
Ďalšia cesta viedla k Dómu (Duomo di Santa Maria del Fiore), ktorého kupola má 107 metrov. Dóm je obrovský, avšak vo vnútri nie je tak bohato zdobený ako iné talianské kostoly. Vo vnútri sa nachádzajú dieťa slávnych umelcov mesta.Pred Dómom sa nachádza Battistero (kaplnka krstenia) a Giottova zvonica.
Cez Piazza San Firenze sme sa dostali na Piazza Signoria s Palácom Vecchio a mnohými sochami. Toto námestie bolo v stredoveku srdcom mesta a hlavným námestím , kde sa odohrávali mnohé historické udalosti. Tu sa nachádza aj replika sochy Dávida od Michelangelo, originál s dá vidieť v Galeria Dell’ Accademia. Studňa Neptún, bronzová socha Cosimo Medici a mnoho incýh sôch. Po tomto úseku sme si sadli na špagety a Prosecco.
A potom sme sa vybrali k známemu a nádherného mostu Ponte Vecchio, postaveného v roku 1345, zároveň nastaršiemu mostu Firenze. V strede mosta je socha Celliniho, najznámejšieho zlatníka 16.storočia. Starý most je postavený na najužšom bode rieky Arno. Horné okná starého mosta ukrývajú Corridoro Vasariano, túto chodbu dal postaviť Cosimo I pre seba, aby nemusel prechádzať cez most spolu s davom. Chodba spája Palazzo Pitti cez Uffizi s Palazzo Vecchio, táto chodba však nie je prístupná pre verejnosť.
Na druhej strany mosta sa nachádza renesančný palác, Palazzo Pitti. Palác patril rodine Medici, ale bol rezidenciou aj kráľa Viktora Emanuela II, ale býval v ňom aj Napoleon. Krásne zrekonštruovaná budova ukrýva v sebe aj najväčší komplex múzeí a obrazární.
Po dobrej kávičke sme pokračovali ďalej na “kopec” nad mestom. Z Piazella Michelangelo je dychberúci výhľad na mesto, otvára sa nám pred očami pohľadnicová panoráma na mesto.
Neďaleko od Piazelle Michelangelo sa nachádza bazilika San Miniato al Monte, kde už nie je toľko turistov ako v centre mesta. Dole do centra sa dostaneme cez chodník, ktorý nás dovedie zase k rieke Arno odkiaľ máme zase krásny pohľad na starý most.
Po osviežení vynikajúcim nápojom sa vyberieme cez most k bazilike Santa Croce,ktorá bola postavená v gotickom slohu, a je známa tým, že sú tu pochovaní velikáni Talianska, z ktorých sa viacerí narodili v meste alebo v okolí. (Galilei, Michelangelo,Micchiavelli, Rossini,…) Pred kostolom je socha Dante Alighieri.
Prešli sme cez centrálne trhovisko smerom k stanici kde sa nachádza Bazilika Santa Maria Novella. Vonkajšie steny sú z bieleho a zeleného mramoru a samozrejme aj tu nájdeme umelecké diela hlavne fresky z obdobia 15.storočia.
Keďže náš čas na prehliadku mesta bol u konca sadli sme si pred odchodom na dobrú večeru a kochali sme sa aj pohľadom na kostol a námestie ako aj na trh remeselníkov. Presunuli sme sa na stanicu rovnakého názvu ako kostol nasadli sme do rýchlovlaku a na niektorých úsekoch aj 300 km rýchlosťou sme švihali naspäť do Milána.
GRAZIE!!!😘
Komentáre
Zverejnenie komentára