Emiráty počas rokov


Spojené arabské emiráty

Dubaj

 Marḥaban (مرحبا)


Rozmýšľala som ako opísať návštevy SAE, nakoľko ich bolo viac, totiž rada tam chodím a to nielen pracovne ale aj súkromne. Je to bezpečná krajina, kde sa ľudia na Vás usmievajú, sú ochotní a cítite sa aj v noci bezpečne. Nemusíte sa obávať o svoje cennosti. Len taká perlička, ženy kľudne nechávajú svoje kabelky v predsieni toaliet a nič im nezmizne. 


Keď sme išli nakupovať do potravín s kamoškou Julkou, a mali sme so sebou nákup, tak sme ich odložili pri vstupe do na to vytvorených priehradiek- nie uzamykateľných skriniek!- a keď sme odchádzali, bolo všetko na mieste tak ako sme to tam nechali.  Síce  Julka mala obavy, ale na konci jej spadol kameň  zo srdca. Alebo niekto si zabudol mobil v reštaurácii na stole a keď sa po pol hodine vrátil tak s úsmevom mu odovzdali. Tak aj také maličkosti zavážia pri návšteve tej ktorej krajiny. Tak teda začnime! 


Ako sme cestovali?


Keďže cestujeme z mesta Košice, pre nás je najjednoduchšie letieť z letiska v Budapešti. Tam sa dá pohodlne na letisku zaparkovať auto na parkovisku Holiday alebo Smart parking, buď si kúpime vstup vopred online alebo vyplatíme po ukončení parkovania po prílete najlepšie kartou.


A cesta sa môže začať!  Do Emirátov nepotrebujeme víza, čiže len kúpiť letenku či už cez stránku leteckej spoločnosti alebo cez sprostredkovateľa (ja kupujem cez Pelikán, mám s nimi dobré skúsenosti, aj v prípade choroby nám vedeli vybaviť odklad leteniek, lepšie sa s nimi komunikuje ako priamo s leteckou spoločnosťou). Zvyčajne lietame spoločnosťou Flydubai, cez noc a ráno sme už v Dubaji. Cesta trvá cca 5 hodín a niečo a človek sa kľudne vyspí počas letu. Letisko v Dubaji, niekde budem spománať Dubaj už len v skratke DXB, je obrovské, síce podľa mňa istanbulské letisko je väčšie. Ale perfektne sa dá orientovať všade je všetko vypísané, označené, čiže žiaden problém. Boli roky keď sme pristávali na tzv. malom  letisku DWC Al Maktoum, ale toto letisko momentálne neprijíma lety. Sú návštevníci, ktorí prilietajú na letisko do Abu Dhabi, teda do hlavného mesta SAE. Ale odtiaľ je do Dubaja ešte  okolo 100 km, síce chodí autobus z letiska AD do Dubaja, ale my radšej lietame priamo do Dubaja. No dá sa letieť aj na letisko v emiráte Sarjah ale odtiaľ to je komplikované sa dostať do Dubaja, raz to kamoška Petra skúsila z Prahy ale určite nikdy viac takto experimentovať nebude.


Niekoľko viet o Emirátoch


SAE ako také vznikli v roku 1971 a otcom myšlienky spojiť  emiráty bol šejk Zayed, otec terajšieho prezidenta SAE. 




Spojilo sa 7 autonómnych emirátov na Blízkom východe a to Ajman, Abu Dhabi, Dubai, FujairahRás al - KhaymahUmm al- Quwain a Sharjah.


                                              Historický akt spojenia emirátov

Všetky emiráty sa nachádzajú na západnej časti arabského polostrova, okrem emirátu Fujayrah, ktorý sa rozprestiera na východnej časti. Na pevnine susedí s krásnym Ománom (o Ománe bude samostatný blog) a Saudskou Arábiou ( aj o KSA samostatne v blogu).


    

                                                            SAE - UAE


Hlavným mestom federácie SAE je Abu Dhabi. Všetky emiráty sú absolutistické monarchie, iba Abu Dhabi má ústavu. Orientačný počet obyvateľov je okolo 10 miliónov a  úradným jazykom je arabčina.Ale všade sa dohovoríte anglicky. Menou je dirham AED, cca 1€ = 3,5 AED (V roku 2022)


                                                Prezidentský palác Abu Dhabi 

Vládcovia jednotlivých emirátov sú členmi Najvyššej rady a emírovia si volia spomedzi seba prezidenta a viceprezidenta federácie.Prezidentom je v súčasnosti druhý syn šejka Zayeda a to Muhammed bin Zayed Al Nahyan. Viceprezidentom je Muhammed bin Rashid Al Maktoum, ktorý je aj Premiérom SAE a úradujúcim emírom Dubaja.Jeho poslednou menželkou bola dcéra jordánskeho kráľa a sestra terajšieho panovníka Jordánska, Haja, s ktorou sa rozviedli pred niekoľkými rokmi. O ňom sa tiež traduje že má viac ako 20 detí, najpopulárnejší je korunný princ, Hamdan bin Muhammed Al Maktou, prezývaný Fazza.

 



Na viacerých miestach v Dubaji je vidieť v určitých podobách vyobrazené 3 prsty, čo je symbolom  vodcu Dubaja a znamená : Win, Victory, Love, čo symbolizuje čestnú prácu,(čestnou prácou zvíťaziť) úspech a lásku k ľudu.  


                                        Win-Victory-Love a Múzeum budúcnosti 

SAE od roku 1971 dohiahli obrovský rozvoj, a vďaka turizmu sa to ešte viacnásobne ukázalo. Nie  každý emirát je tak otvorený modernému ponímaniu ako Abu Dhabi a Dubaj. V emiráte Sarjah je to oveľa konzervatívnejšie, čo sa týka spôsobu obliekania, alebo konzumácie alkoholu, totiž tu je konzumácia alkoholu zakázaná. V tomto emiráte je veľa kultúrnych pamiatok, nie je taký moderný ako Dubaj, ale vďaka tomu, že úradujúci emír študoval históriu, dbá o to, aby sa kultúrne pamiatky zo starých čias zachovali.


                                                

                                                      Dubaj pred 50 rokmi



                                                          Dubaj v súčasnosti


Čiže ak cestujeme do SAE, treba mať na zreteli, že aj v obliekaní (okrem Dubaja) by sme mali byť konzervatívnejší, a mali by sme rešpektovať kultúrne zvyklosti a tradície daného štátu. Teda do mešity nepôjdeme ani muži ani ženy v “kraťasoch” a s odhalenými ramenom a ženy si musia zakryť vlasy hidžábom (šatkou) alebo si môžu obliecť abáju (dlhý kaftan). Samozrejmosťou je aj to, že pred vstupom do mešity sa vyzujeme, obuv si odložíme pred mešitou na určené miesto. Hlavná zásada v týchto arabských moslimských krajinách je to, že keď som tam tak rešpektujem ich kultúru a zvyklosti. Napríklad je zakázané piť v MHD, žúvať žuvačku, bozkávať sa na verejnosti……



                                                Dubai Jumeirah mosque 


Čo sa týka alkoholu, sú samozrejme rezorty v Dubaji , kde alkohol bežne dostať, ale taktiež reštaurácie, kde alkohol ponúkajú ale keď niekto má chuť tak si môže kúpiť v špecializovaných obchodoch, ktoré sú na rôznych miestach (situované len v podzemných priestoroch) napr. Dubai Marína Mall (African + Eastern) alebo sieť MMI. Preukázať sa treba cestovným pasom, rezidenti musia mať špeciálne povolenie.


Kde sa ubytovať v Dubaji?


Môj názor …. V blízkosti stanice metra, totiž metrom sa všade dostaneme! Ja osobne preferujem štvrť Al Barsha, kde je pri stanici metra Mashreq (ináč názvy staníc nie sú konštatntné, lebo sa môžu meniť podľa toho, ktorá firma si z dôvodu reklamy kúpi právo na názov danej stanice, čiže aj nám sa stalo že po pol roku názov stanice sa zmenil práve na Mashreq / je to banka/ a predtým sa volala Sharaf DG /elektro/.




Tak vo štvrti Al Barsha sa nachádza aj Mall of Emirates obchodné  centrum, známe umelou zjazdovkou. V blízkosti toho obchodného centra je veľa dobrých hotelov v akceptovateľnej cenovej relácii


Otázkou je stále že kedy cestovať do SAE? 


No určite nie v lete, to nie je desticáia na letné dovolenky! Veď v letných mesiacoch je tam okolo 50 stupňov, skoro všetky atrakcie sú zatvorené, a ísť tam kvôli tomu, aby sme sa prechdázali v klimatizovanom obchodnom centre tak to je zbytočné! Čiže ideálne je od septembra do konca mája ale už aj  koncom mája je horúco.

Takže hotel odporúčam ja osobne v blízkosti stanice metra. 


Doprava v Dubaji


Musím sa venovať zvlášť aj doprave v Dubaji. To že sú diaľnice 8 prúdové to je tam samozrejmosťou, to že cesty sú vo vynikajúcom stave, to je tiež samozrejmosť. Že cesty, diaľnice sú vynikajúco prepojené to už asi ani netreba spomínať. Autá čisté, policajné autá luxusné … a pohonné hmoty … cena … no tretina ako v Európe.




Čiže dá sa prepravovať aj tak, že si niekto požičia auto, čo osobne považujem za zbytočné! Treba hľadať pakrovanie, paltiť parkovné, no zbytočná záťaž podľa mňa.


Taxi! Je to tiež lacný a spoľahlivý spôsob prepravy,pričom v taxíkoch sa dá platiť kartou, taxameter je samozrejmosťou. Taxík nám buď zavolá recepčný z hotela, alebo na ulici si stopneme,alebo si môžeme objednať cez aplikáciu Careem. Najlacnejšie a najspoľahlivejšie sú štátne taxíky RTA spoločnosti tzv. vanilkové s farebnými strechami. Nikdy nesadať do čierneho taxíka, sú drahé súkromne taxíky a bez taxametra. 



                                              Taxíky spoločnosti RTA tzv.štátne 


Metro!!! Tak si to nepredstavujeme ako metro v Budapešti alebo v Prahe… tu metro premáva na povrchu nie v pod zemou… výnimka je stará časť mesta Dubaj a to Deira kde je situované metro pod zemou. Sú 2 linky metra červená a zelená a sú vynikajúce prepojenénielen na seba ale aj na električku. V metre je gold vozeň tzv VIP ale je vozeň pre tých ktorí majú veľké kufre a vozeňň pre ženy a matky s deťmi. Tak to je super cestovanie v tomto vozni! Zastávky sú dobre značené číslami aj názvom, že keď si niekto nezapamätá názov tak bude vedieť podľa čísla kde má vystúpiť alebo prestúpiť. Niektoré  stanice zelenej linky sú umeleckými dielami.Najlepšie je cestovať s tzv. Striebornou NOL kartou, ktorú po kúpe vieme stále dobiť napr. Na celýtýždeň stačí cca 40 -50 AED. Pri vstupe priložíme kartu na čítačku uvidíme koľko máme kredit a pri výstupe nám odčíta sumu za cestu a otvorí sa nám turniket.

NOL karta je platná nielen na metro ale na všetky dopravné prostriedky teda električku, autobus, RTA lode a teraz po novom aj na monorail.



                                                        Metro zelená linka


                                                      Strieborná NOL card

 

“Pešobus” teda ísť niekde pešo neodporúčam, totiž chodníky veľmi nie sú vybudované, počíta sa s tým, že ľudia sa nepresúvajú pešo.


Električka premáva aj cez časť Marína a ňou sa dostaneme aj na JBR beach (neďaleko je aj obrovské koleso Ain Dubai, ale aj k monorailu, ktorý nás odvezie na palmových ostrov.


                                            

                                             Električka s klimatizovanou zastávkou

Monorail je jednostopová železnica,ktorá premáva na palmový ostrov až k hotelu Atlantis the Palm. 



Monorail pri Nakheel Mall



Autobusmi sa tiež dá dostať skoro všade a tiež je dobré prepojenie medzi metrom a elektičkou.

Ináč cestovanie hromadnou dopravou je pôžitok, človek má celú panorámu Dubaja pred sebou celé mesto sa dá pochodiť metrom, električkou alebo autobusom a budeme mať nádherný výhľad, lepší ako z auta lebo tu sú budovy vysoké.

Metrom z letiska z terminálu 3 je napríklad k Burj Khalife 35 minút a do štvrte kde sa zvyknem ubytovať 45 minút. 

  



                                                  Letisko DXB terminál 3

         

Teda zo štvrte Al Barsha k Burj Khalifa a fontáne a Dubai Mall   je metrom 10 minút, k Mall of Emirates 4 minúty, do starého Dubaja 20 minút…..autobusom k Burj al Arab ((plachetnica) je 8 minút, na pláž La Mer (jedna z najlepších pláži) 20 minút s prestupom, alebo na Kite beach (ďalšia naj pláž) 10 minút bez prestupu. Na JBR beach ( u mňa nie je naj) je to metrom a električkou cca 20 minút. Taxík možno aj pôjde dlhšie, lebo sú niekedy obrovské zápchy.

Ináč v aplikácii S’hail sa dá pekne naplánovať cesta na dané miesto a aplikácia nám navrhne aj spôsob dopravy na dané miesto. Čiže smelo mestskou hromadnou dopravou, aby človek sa vžil s mestom kde je. Na zastávkach čakárne sú klimatizované!

 

Ale vráťme sa k hotelom… tu každý si vyberie podľa peňaženky, a keďže ja osobne preferujem strednú cenovú reláciu a na prvom mieste je u mň dosupnosť k atrakciám a známym miestam, tak si volím podľa  toho, ako je daný hotel dostupný k zastávke MHD. Nechcela by som hotel napríklad na pláži, lebo v Dubaji denne je čo vidieť a podľa mňa  Dubaj nie destinácia, kde vylihujem na pláži, (alebo ako kamoška Petra říka: válet se na pláži)ale  kde denne idem za novou atrakciou. A na pláž sa dá ísť raz dvakrát počas pobytu, ale  podstatné je vidieť krásne futuristické budovy, dychberúce  fontány, atrakcie ako Miracle Garden, alebo Garden Glow (svietiaca záhrada -návšteva len po zotmení), alebo Frame (rám), The Pointe fontána, palmový ostrov, Burj Khalifa, Múzeum budúcnosti, Burj al Arab (plachetnica), Butterfly Garden, Ain Dubai, večer Marína, raňajky s prehliadkou mesta exkluzívnou jachtou, alebo absolvovať nádherné adrenalínové safari s BBQ a večerným krásnym programom v púšti… čiže to sú moje priority, ale keď niekto chce byť len pri mori a odtiaľ taxíkom sa presúvať občas niekde,tak aj to sa dá. Ja chcem vidieť veľa a spoznávať!


 Mám známych, ktorí 10 dní ani nohu nevytiahnú z rezortu, chodia už 15 rokov do Dubaja ale skoro žiadnu atrakciu nepoznajú. Boli v nemom úžase, keď som im povedala,čo všetko som stihla za pár dní navštíviť, pričom polovicu z toho ani nevedeli, že existuje. Treba sa informovať stále, totiž v Dubaji sa život nezastaví, budova ktorá bola dnes v základoch môže byť pri budúcej návšteve už dokončená.To je dynamicky sa rozvíjajúce mesto Dubaj.

Sú aj v Dubaji tzv. Airbnb ubytovania, ale ako som to porovnávala neboli lacnejšie ako bežný hotel kde dostanem aj raňajky.Nehovoriac o tom, že skoro všetky hotely majú strešný bazén s lehátkami, čiže perfektný relax po celodennom chodení.


Takže keď to zhrnieme, kúpili sme si letenky, objednali ubytovanie, prileteli do Dubaja, prišli do hotela a…… začína sa dobrodružstvo s názvom DUBAJ….. o tom v ďalšom blogu.


HABIBI!   حبيبي  Do videnia! Má salama (مع سلامة)



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Temperamentná Andalúzia a skalnatý Gibraltár

Leto v Zadare (Lader)