MSC Grandiosa
Poď na loď!
Čo tak plavba po Stredozemnom mori a spojiť to so silvestrovskou oslavou?
To je nápad ! A ide sa na vec!
Plavila som sa už spoločnosťou MSC a preto som si zase vybrala túto spoločnosť. Trasu sme si zvolili Stredozemné more, lebo kamoška Cecília nechcela ísť do veľkej horúčavy. Vybrala som teda trasu po Stredozemnom mori s vyplávaním a priplávaním do prístavu v Barcelone v Španielsku. Zvolila som trasu kde budeme môcť vidieť známe mestá a keď už sa plavíme tak oslávime na lodi na príchod Nového roku 2023.
Barcelona nás privítala príjemným počasím, kde sme prileteli Ryanair -om z Budapešti. Zámerne sme si vybrali príchod o deň skôr než sme mali nalodenie, a to aj pre prípad, keby náhodou bol problém s odletom ale aj preto, aby Cecília trochu videla aj Barcelonu, teda čo sa dá za poobede vidieť. Ubytovali sme sa blízko známej katedrály Sagrada Familia, ktorej rekonštrukcia krásne napreduje a do 100. výročia úmrtia slávneho katalánskeho architekta Gaudího by mala byť aj ukončená.
Na druhý deň ráno sme sa vybrali taxíkom do prístavu, kde sme sa nalodili na loď MSC Grandiosa. Táto loď bola spustená na vodu v roku 2019, má kapacitu vyše 6300 pasažierov a vyše 1700 obsluhujúceho personálu. Loď má 19 palúb z toho 14 slúži pre hostí. Dĺžku 331 metrov a šírku 43 metrov. Loď krstila slávna talianská herečka Sofia Loren. Z fotiek sa ťažko dá predstaví o akú obrovskú loď ide.
Promenáda MSC Grandiosa
Embarkácia prebiehala plynule, všade bolo všetko vyznačené, štítky na kufor sme dostali mailom len sme ich potrebovali prilepiť na kufor ( s menom a číslom kajuty)a po odovzdaní sme pokračovali do haly, kde po bezpečnostnej kontrole a fotení sme dostali lodnú kartu. Na Cruise card sme mali všetky informácie, teda kde bývame, my sme mali kajutu s balkónom na 10. poschodí, mali sme označenú reštauráciu, číslo stola a čas príchodu ako aj iné informácie. Kartu sme aktivovali teda nabili peniazmi,aby sme mohli financovať či nákupy suvernírov alebo drinky v baroch. Nekúpili sme si nápojový balíček a tak drinky sme si platili cez Cruise card. Na konci sa to vyúčtovalo a bud’ bol nedoplatok alebo preplatok v závislosti od toho aký kredit sme si dobili na kartu. Je to takto bezproblémový pobyt na lodi, netreba sa starať či mám so sebou peniaze alebo nie.
Na lodi je všetko priehľadne označené kajuty sú situované tak že na jednej strane lode sú párne čísla a na druhej nepárne. Okrem panoramatických výťahov sú aj klasické, každé poschodie je pomenované podľa slávnych umelcov. Na 15.palube sa nachádzala obrovská panoramatická reštaurácia, kde sa podávali raňajky a obedy samoobslužným spôsobom. Na 5.,6. a 7. palube boli reštaurácie kde servírovali večeru, okrem týchto reštaurácií boli aj a lá carte reštaurácie na Promenáde.Na samotnej Promenáde boli okrem reštaurácií a kaviarní a barov aj obchody. Bary a kaviarne boli na 5.6.a 7. palube, bolo ich dostatok aby každý si vybral kde sa cíti dobre. Samozrejme všade bola živá hudba, či kapela, alebo sólo umelec. Na 18.palube sa nachádza Skybar - Skylounge s krásnym výhľadom na more s vynikajúcimi koktailmi a samozrejme so živou hudbou. Na 16. palube bolo obrovské fitko a športoviská ako aj bazény. Bazény vonkajšie aj vnútorné sa nachádzali aj na 15.palube. Obrovské divadlo Théatre La Comédie s kapacitou 1500 hostí bolo v prednej časti na 5-6 palube a na 7.palube vzadu bol Corousel Lounge s kapacitou cca 500 hostí (estrádna sála) a taktiež tu bolo veľké Casino. Deti a mládež mali tiež svoje priestory na športovanie a kultúrne vyžitie (Teen club s barom) na pre nich vyhradenej palube a aquapark s Tarzan svetom bol až na 19. palube. Členovia yacht clubu mali svoje vyhranené miesta tiež. Samozrejme bol tam aj vodný svet, Spa, masáže, a salóny a ešte veľa iných.
Čiže treba si predstaviť plávajúce mestečko. Na každej palube sa dialo stále niečo. Program na každý deň sme si mohli pozrieť či v mobile stiahnutej aplikácii alebo na televízore alebo doniesli každý deň aj do kajuty v tlačenej forme. Divadelné a estrádne predstavenia sa dali rezervovať buď osobne na recepcii alebo cez televíznu obrazovku alebo cez mobilnú aplikáciu. Každý deň od skorého rána do neskorého večera bol bohatý program. Denne sme boli v divadle alebo na estrádnom predstavení, využili sme aj posilňovňu a prechádzky na hornej palube, kde bola vytvorená aj bežecká dráha.
Naša trasa bola: Barcelona- Marseille- Genova- Civitavecchia - Palermo- Valletta- Barcelona.
V Marseille a v Civitavecchii (do Ríma 45km) sme nevystúpili lebo odtiaľ je ďaleko do mesta a radšej sme využili možnosti programov ponúkaných na lodi.
Genova: Narodil sa tu Krištof Kolumbus a jeho rodný dom sa tu dá vidieť. Genova má obrovský prístav. Odtiaľ sme išli taxíkom do centra starého mesta. Staré mesto charakterizujú úzke uličky (caruggi) staré kostoly, pánske domy (Palazzo) a kedže sme v EU tak mobilná navigácia fungovala perfektne. Mala som vopred určené ktoré pamiatky si pozrieme aby sme sa zmestili do časového limitu, kým loď stojí v prístave. Naša prvá zastávka bola kaviarnička s pravou talianskou kávou a až potom sme sa vydali na prehliadku centra mesta. Katedrála San Lorenzo sa rekonštruuje, tak sme ju v celej kráse nemohli vidieť. Ale krásne je zrekonštuovaná Doge Palace. Pokračovali sme k Piazza Ferrari a odiaľ po ulici XX. Septembra kde je množstvo secesných a neobarokových palácov a budov.
Došli sme až k Víťaznému oblúku a odtiaľ sme pokračovali naspäť k Porta Soprana, (stará mestská brána) a k domu Krištofa Kolombusa. Dalo sa ísť aj dlhšou pešou prechdádzkou naspäť do prístavu, ale vzhaľom na čas sme si opäť zvolili taxík.
Z lode sa dalo vidieť krásne maják Lanterna, ktorý je 76 metrov vysoký najstarší maják v Európe.
Via XX.SeptembrePiazza Ferrari
Doge Palace
St.Lorenzo Cathedral
Porta Soprana
Via XX.Septembre
Prístav s loďou Lanterna- 76 metrov vysoký najstarší maják v Európe Víťazný oblúk
Kolumbus house
Valletta: mesto s legendárnou históriou. Hlavné mesto Malty, zapísané v zozname UNESCO, s jedným z najväčších prístavov Európy, je obkolesené najväčšou hradbou na svete. História mesta siaha až do doby jeruzalemských rytierov rádu Sv.Jána. Bol to rytiersky rád z 11.storočia, ktorý poskytoval útočisko pre pútníkov vo Svätej zemi a mal významnú vojenskú úlohu pri obrane kresťanstva. V roku 1530 španielsky kráľ Karol V.daroval Maltu rytierom.
Prichádzame do Valletta
Auberge de Castille
Horná Barrakka záhrada s delami
Pohľad na Vallettu z lode
Dolná Barrakka záhrada a hradba Elmo
Katedrála
Horná Barrakka záhrada a prístav s MSC Grandiosa
Už sa teším na ďalšiu plavbu spoločnosťou MSC!
Komentáre
Zverejnenie komentára