MSC Grandiosa

Poď na loď!

Čo tak plavba po Stredozemnom mori a spojiť to so silvestrovskou oslavou? 

To je nápad ! A ide sa na vec!

Plavila som sa už spoločnosťou MSC a preto som si zase vybrala túto spoločnosť. Trasu sme si zvolili Stredozemné more, lebo kamoška Cecília nechcela ísť do veľkej horúčavy. Vybrala som teda trasu po Stredozemnom mori s vyplávaním a priplávaním do prístavu v Barcelone v Španielsku. Zvolila som trasu kde budeme môcť vidieť známe mestá a keď už sa plavíme tak oslávime na lodi na príchod Nového roku 2023.

Barcelona nás privítala príjemným počasím, kde sme prileteli Ryanair -om z Budapešti. Zámerne sme si vybrali príchod o deň skôr než sme mali nalodenie, a to aj pre prípad, keby náhodou bol problém s odletom ale aj preto, aby Cecília trochu videla aj Barcelonu, teda čo sa dá za poobede vidieť. Ubytovali sme sa blízko známej katedrály Sagrada Familia, ktorej rekonštrukcia krásne napreduje a do 100. výročia úmrtia slávneho katalánskeho architekta Gaudího by mala byť aj ukončená.


Na druhý deň ráno sme sa vybrali taxíkom do prístavu, kde sme sa nalodili na loď MSC Grandiosa.  Táto loď bola spustená na vodu v roku 2019, má kapacitu vyše 6300 pasažierov  a vyše 1700 obsluhujúceho personálu. Loď má 19 palúb z toho 14 slúži pre hostí. Dĺžku 331 metrov a šírku 43 metrov. Loď krstila slávna talianská herečka Sofia Loren. Z fotiek sa ťažko dá predstaví o akú obrovskú loď ide. 




                                                       Promenáda MSC Grandiosa

Embarkácia prebiehala plynule, všade bolo všetko vyznačené, štítky na kufor sme dostali mailom len sme ich potrebovali prilepiť na kufor ( s menom a číslom kajuty)a po odovzdaní sme pokračovali do haly, kde po bezpečnostnej kontrole a fotení sme dostali lodnú kartu. Na Cruise card sme mali všetky informácie, teda kde bývame, my sme mali kajutu s balkónom na 10. poschodí, mali sme označenú reštauráciu, číslo stola a čas príchodu ako aj iné informácie. Kartu sme aktivovali teda nabili peniazmi,aby sme mohli financovať či nákupy suvernírov alebo drinky v baroch. Nekúpili sme si nápojový balíček a tak drinky sme si platili cez Cruise card. Na konci sa to vyúčtovalo a bud’ bol nedoplatok alebo preplatok v závislosti od toho aký kredit sme si dobili na kartu. Je to takto bezproblémový pobyt na lodi, netreba sa starať či mám so sebou peniaze alebo nie. 

Na lodi je všetko priehľadne označené kajuty sú situované tak že na jednej strane lode sú párne čísla a na druhej nepárne. Okrem panoramatických výťahov sú aj klasické, každé poschodie je pomenované podľa slávnych umelcov. Na 15.palube sa nachádzala obrovská panoramatická reštaurácia, kde sa podávali raňajky a obedy samoobslužným spôsobom. Na 5.,6. a 7. palube boli reštaurácie kde servírovali večeru, okrem týchto reštaurácií boli aj a lá carte reštaurácie na Promenáde.Na samotnej Promenáde boli okrem reštaurácií a kaviarní a barov aj obchody. Bary a kaviarne boli na 5.6.a 7. palube, bolo ich dostatok aby každý si vybral kde sa cíti dobre. Samozrejme všade bola živá hudba, či kapela, alebo sólo umelec. Na 18.palube sa nachádza Skybar - Skylounge s krásnym výhľadom na more s vynikajúcimi koktailmi a samozrejme so živou hudbou. Na 16. palube bolo obrovské fitko a športoviská ako aj bazény. Bazény vonkajšie aj vnútorné sa nachádzali aj na 15.palube. Obrovské divadlo Théatre La Comédie  s kapacitou 1500 hostí bolo v prednej časti na 5-6 palube a na 7.palube vzadu bol Corousel Lounge s kapacitou cca 500 hostí (estrádna sála) a taktiež tu bolo veľké Casino.  Deti a mládež mali tiež svoje priestory na športovanie a kultúrne vyžitie (Teen club s barom) na pre nich vyhradenej palube a aquapark s Tarzan svetom bol až na 19. palube. Členovia yacht clubu mali svoje vyhranené miesta tiež. Samozrejme bol tam aj  vodný svet, Spa, masáže, a salóny a ešte veľa iných.

Čiže treba si predstaviť plávajúce mestečko. Na každej palube sa dialo stále niečo. Program na každý deň sme si mohli pozrieť či v mobile stiahnutej aplikácii alebo na televízore alebo doniesli každý deň aj do kajuty v tlačenej forme. Divadelné a estrádne predstavenia sa dali rezervovať buď osobne na recepcii alebo cez televíznu obrazovku alebo cez mobilnú aplikáciu. Každý deň od skorého rána do neskorého večera bol bohatý  program. Denne sme boli v divadle alebo na estrádnom predstavení, využili sme aj posilňovňu a prechádzky na hornej palube, kde bola vytvorená aj bežecká dráha.

Naša trasa bola: Barcelona- Marseille- Genova- Civitavecchia -  Palermo- Valletta- Barcelona.



V Marseille a v Civitavecchii (do Ríma 45km)  sme nevystúpili lebo odtiaľ je ďaleko do mesta a radšej sme využili možnosti programov ponúkaných na lodi.

Genova: Narodil sa tu Krištof Kolumbus a jeho rodný dom sa tu dá vidieť. Genova má obrovský prístav. Odtiaľ sme išli taxíkom do centra starého mesta. Staré mesto charakterizujú úzke uličky (caruggi) staré kostoly, pánske domy  (Palazzo) a kedže sme v EU tak mobilná navigácia fungovala perfektne. Mala som vopred určené ktoré pamiatky si pozrieme aby sme sa zmestili do časového limitu, kým loď stojí v prístave. Naša prvá zastávka bola kaviarnička s pravou talianskou kávou a až potom sme sa vydali na prehliadku centra mesta. Katedrála San Lorenzo sa rekonštruuje, tak sme ju v celej kráse nemohli vidieť. Ale krásne je zrekonštuovaná Doge Palace. Pokračovali sme k Piazza Ferrari a odiaľ po ulici XX. Septembra kde je množstvo secesných a neobarokových palácov a budov.

Došli sme až k Víťaznému oblúku  a odtiaľ sme pokračovali naspäť k Porta Soprana, (stará mestská brána) a k domu Krištofa Kolombusa. Dalo sa ísť aj dlhšou pešou prechdádzkou naspäť do prístavu, ale vzhaľom na čas sme si opäť zvolili taxík. 

Z lode sa dalo vidieť krásne maják Lanterna, ktorý je 76 metrov vysoký najstarší maják v Európe.

                                                               Via XX.Septembre 
                                                                   Piazza Ferrari
                                                                     Doge Palace
                                                                 St.Lorenzo Cathedral
                                                                    Porta Soprana
                                                            Via XX.Septembre
                                                                  Prístav s loďou

                                           Lanterna- 76 metrov vysoký najstarší maják v Európe 
                                                                   Víťazný oblúk

                                                                  Kolumbus house

                                                      
Palermo
Hlavné mesto regiónu Sicília, človeku hneď napadne slovo mafia…a hneď v prístave sme sa stretli s taximafiou. Do centra nás nechceli odviesť, ponúkali len taxi prehliadku mesta za 80€ na osobu, tak sme išli ďalej na koniec prístavu a nakoniec sme našli mestský vláčik na osobu za 10€ , ktorý nás odviezol do centra mesta. 
Vláčikom sme mali krásnu prehliadku mesta a vystúpili sme na Via Vittorio Emanuele pri  Palazzo Normanni, najstaršieho kráľovského paláca Európy. Výstavbu začali ešte Arabi v 9. storočí, až neskôr sa stal po dobití normanmi sídlom vládcov počas Sicílskeho kráľovstva. 
Pokračovali sme ku  Katedrále, ktorú začali stavať v 12.storočí, tiež na nej vidieť rukopis rôznych štýlov.  Súčasný neoklasicistický štýl katedrála nadobudla v 18.storočí a keď vyjdete na vrch je krásny pohľad na mesto.
Námestie Quatro Canti je centrálnym námestím starého mesta kde sa stretávajú 2 hlavné ulice a to Via Maqueda a Corso Vittorio Emanuele. Námestie žije, sú to speváci, hudobníci, dá sa odtiaľ prejsť po meste aj kočom. Na tomto oktogone sú krásne barokové budovy a na štyroch priečeliach vidíme jednotlivých kráľov,  a ročné obdobia.
Piazza Pretoria nazývaná aj ako námestie hanby  s obrovskou fontánou - Fontána Pretoria- so 16 nahými sochami.
Teatro Massimo- najväčšia opera Talianska a tretia najväčšia v Európe (po Parížskej a Viedenskej) je majestátna budova kde sa určite oplatí prísť na operné predstavenie. 
Do prístavu po kvalitnej talianskej káve sme prišli pešo pričom sme sa ešte pozreli na známe trhovisko Vucciria.

                                                    Teatro Massimo
                                                  Quatro Canti
                                                    Teatro Massimo

                                                 
                                                   Piazza Pretoria 


                                                     Katedrála 
                                             Reštaurácia na  Via Vucciria 

                                                           Opúšťame Palermo
         
Valletta: mesto s legendárnou históriou. Hlavné mesto Malty, zapísané v zozname UNESCO, s jedným z najväčších prístavov Európy, je obkolesené najväčšou hradbou na svete. História mesta siaha až do doby jeruzalemských rytierov rádu Sv.Jána. Bol to rytiersky rád z 11.storočia, ktorý poskytoval útočisko pre pútníkov vo Svätej zemi a mal významnú vojenskú úlohu pri obrane kresťanstva. V roku 1530 španielsky kráľ Karol V.daroval Maltu rytierom.
Potom ako sa stala Valletta novou vojenskou pevnosťou Rádu Sv.Jána, rozhodli sa rytieri, že vybudujú také hlavné mesto, ktoré bude právom konkurovať najväčším v Európe.
Nádherné barokové stavby odzrkadľujú aristokratický pôvod rytierov, ktorí pochádzali zo šľachtických rodín Anglicka, Francúzska, Španielska ale aj iných európskych štátov. Vallettu nazývajú aj “mestom vybudovaným  pánmi pre pánov”. 
V súčasnosti je Valletta mestom s veľkým turistickým ruchom,plné krásnych budov a barokových kaplniek. Z hradieb je ohromujúci výhľad na prístav.
Z prístavu, kde sme sa zase stretli s taximafiou, predsa sme sa dostali taxíkom len do centra teda z prístavu na vrchole umiestnené hlavné námestie. Tam sme začali kávou pokračovali k Auberge de Castille, sídlo bývalých kráľov a v súčasnosti sídlo predsedu vlády. Nachádza sa v blízkosti Saint James Cavalier a záhrady Upper Barrakka na najvyššom bode Malty. 
Grand Master’s Palace  bol v dávnych časoch sídlom rytierskeho rádu Svätého Jána a v súčasnosti je sídlom prezidenta. 
Katedrála Sv. Jána - St. John’s Co-Cathedral -nádherný kostol,ktorý sa vybudoval v roku 1577 a dostal názov na počesť ochráncu rádu Sv.Jána. Kostol je jedným z najväčších barokových stavieb Európy.
Oplatí sa pozrieť aj na Fontánu Triton v pozadí s Prezidentským palácom 
Ulicu Republiky a Ulicu Obchodníkov (Republic and Merchant Street) Knižnicu a budovu súdu,ktoré sú majestátne budovy nesúce na sebe architektúru doby kedy boli postavené.
Horné a Dolné Barrakka záhrady - denne na poludnie zaznejú salvy z diel z Hornej Barrakka záhrady. Horná klembovitá Barrakka  záhrada vysádzaná kvetmi poskytuje krásny výhľad na prístav. Na úrovni pod záhradami sa nachádza niekdajšia bašta, kde sú staré vojenské delá. Denne na poludnie sú usporiadané tradičné slávnosti, a vojaci oblečení v autentických britských delostreleckých uniformách ako poctu vojenskej  histórii  Valletty vystrelia  z jedného dela.
Dolné barrakka záhrady na nachádzajú v blízkosti Hradby Elmo.
Naspäť do prístavu sa dá dostať výťahom z Hornej Barrakka záhrady asi 5 minútovou pešou prechádzkou. A keď Malta a maltézski rytieri, tak hneď som si spomenula na dobrého kamaráta Kornela.


                                                         Prichádzame do Valletta 

                                                            Auberge de Castille
                                                            Horná Barrakka záhrada s delami

                                                           Pohľad na Vallettu  z lode 
                               
                                                    Dolná Barrakka záhrada a hradba Elmo
                                                                     Katedrála
                                                                    
                                           Horná Barrakka záhrada a prístav s MSC Grandiosa 
                 
                                                      Slávnostná Salva na poludnie 

                                                   MSC Grandiosa v prístave vo Valletta
                                                                  Biblioteka 


Programy na MSC Grandiosa
Denne od rána do neskorého večera bolo veľa programov na ktorých sme sa mohli zúčastniť, najviac sme sa tešili divadelným predstaveniam a estrádnym programom. Nádherne bola spracovaná opera Madam Butterfly, ale krásne boli aj predstavenia ABBA alebo operetné melódie, s nádhernými kulisami a kostýmami, a talentovanými spevákmi a tanečníkmi. To všetko a vynikajúce jedlá a nápoje a luxusnú atmosféru nám ponúkla Grandiosa, ktorá je skutočne grandiózna a majestátna loď.








                                                          

Už sa teším na ďalšiu plavbu spoločnosťou MSC!



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Temperamentná Andalúzia a skalnatý Gibraltár

Leto v Zadare (Lader)