Zanzibar
Jambo! (Ahoj!)
Unguja alebo neoficiálne Zanzibar je ostrov v Indickom oceáne na východnom pobreží Afriky. Spolu s ostrovom Pemba a množstvom malých ostrovov tvorí autnómny štát Zanzibar, ktorý s pevninskou Tanganikou (Tanganyika) tvorí štát Tanzánia.
Zanzibar leží 35 km od brehov východnej Afriky. Celé súostrovie bolo kedysi samostatným štátom Zanzibar, ktorý sa spojil s Tanganikou a vytvoril Tanzániu, preto je tento názov odvodený z oboch krajín. (Tan -Zan -ia) Hlavným mestom je Zanzibar City. Stará časť mesta je známa ako Stone Town a je súčasťou svetového dedičstva.
Slovo Zanzibar môžeme preložiť ako "pobrežie čiernych ľudí", kedysi bol ostrov známy pre trh s otrokmi. Ostrov bol využívaný ako základňa počas obchodných ciest medzi Arábiou, Afrikou a Indiou. Obchodovalo sa so zlatom, slonovinou, ebenom, panciermi korytnačiek a otrokmi. Na oplátku sa vymieňali látky, korálky a porcelán.
Táto prosperujúca doba pokračovala do príchodu Vasca Da Gamu, čo znamenalo začiatok portugalskej nadvlády nad východnou Afrikou a Zanzibarom na dobu dvoch storočí.
V 17. storočí prebrali moc nad ostrovom Ománčania. Aj keď africkí náčelníci protestovali, Ománčania pôsobili na ostrove až do revolúcie v roku 1964. Počas tohto obdobia vládlo veľa sultánov z ktorých najznámejší bol Said bin Sultan.Zbohatol vďaka klinčekom a vďaka nemu sa Zanzibaru hovorí aj „ostrov korenia alebo klinčekov”.
Neskôr Británia získala značnú kontrolu nad ostrovom. Briti sa snažili zastaviť obchod s otrokmi. Až sultán Ali, jeden z nástupcov sultána Saida, dodržal zmluvu v roku 1890, ktorá vyhlásila všetkých otrokov za slobodných. Na konci 19. storočia dochádza k nezhodám medzi sultánom a Britmi, ktorí nakoniec zaútočili na Stone Town a zničili sultánov palác, loď, hárem a maják. Táto krátka vojna trvala len 40 minút a zapísala sa do dejín ako najkratšie trvajúca.
Zanzibar ostal britským protektorátom až do vyhlásenia nezávislosti v roku 1963. K Tanzánii sa Zanzibar pripojil v roku 1964.
Dnes tu prekvitá turimus pre krásne pláže, podmanivú prírodu, africko-arabskú kultúru a korenie.
A ešte kedy je najlepšie ísť na Zanzibar? Z hľadiska počasia rozhodne od novembra do marca.
Tak poďme sa pozrieť na to,kde sa na tomto krásnom ostrove s bielymi plážami sa oplatí ísť a čo všetko je treba vidieť.
Doprava na Zanzibar
Na samotný ostrov sa dá dostať letecky buď z Viedne cez Addis Abeba alebo z Viedne cez Doha, (ale sú aj iné možnosti) prípadne keď človek je niekde vo vnútrozemí v Tanzánii na safari (o safari budem písať v samostatnom blogu) tak aj letecky z Arusha alebo Dar es Salaam. Dvakrát som letela cez Etiópiiu a raz z letiska v Arusha.
Po rokoch už má aj Zanzibar krásnu novú letiskovú budovu, síce vnútroštátne lety ešte stále sa odbavujú z tzv. hangáru alebo plechovej budovy.
Pred vstupom do Tanzánie teda aj na Zanzibar na letisku treba vyplniť žiadosť o vízum a zaplatiť a potom už je cesta voľná a lovenie zážitkov sa môže začať.
Pokiaľ človek nemá cez cestovku zabezpečený odvoz do hotela tak je možné sa dohodnúť s taxikármi, ktorí stoja pred letiskom. Ale stále sa treba dohodnúť na cene vopred! Ja osobne by som tu auto nepožičala, lebo jazdí sa tu vľavo (to by sa ešte dalo zvládnúť ) ale spôsob a štýl jazdy tunajších vodičov je hrozne zmätočný.
Pláže Zanzibaru patria medzi tie najkrajšie na svete. Zanzibar je obklopený Indickým oceánom a pláže na východnom pobreží ostrova (Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Pongwe, Uroa, Chwaka, Paje, Jambiani) sú závislé od prílivu/odlivu. To znamená, že počas odlivu sa more vzdiali na 50 až 100 metrov, no aj počas prílivu je voda pomerne nízka.
V severnej časti sú pláže (Nungwi, Kendwa) menej závislé od prílivu/odlivu. Aj vďaka tomu patria podľa turistov aj domácich medzi tie absolútne najobľúbenejšie na Zanzibare.
Pokiaľ ide o ponuku hotelov, tak je tiež bohatá, dá sa vybrať či chceme mať all inclusive 5 hviezdičkový alebo trochu skromnejší hotel. Elegantné hotely siete RIU sa nachádzajú v Nungwi taktiež je tu krásny hotel Zuri alebo trochu ďalej na pobreží Kendwa,hotel Kendwa rock. Ale nájdeme tu aj hotel Hilton. Viacerí turisti obľubujú menšie tzv.rodinné ubytovania len s raňajkami a potom si stravu zabezpečujú v miestnych reštauráciách.
Čo sa týka výletov na ostrove oplatí sa ich absolvovať s takými turistickými sprievodcami, ktorí sú spoľahliví a za peniaze človek dostane aj zodpovedajúcu službu. Žijú na ostrove aj ľudia z Európy,ktorí sa zaoberajú organizovaním výletov, ale stále je treba si pozrieť referencie. Totiž nie všetko je to že to bude lacné, ale podstatná je kvalita. Poznám spoľahlivých sprievodcov, ktorí roky túto činnosť na ostrove robia a ich cieľom nie je obrať turistu o peniaze, ale ponúkať kvalitný výlet.
Výlet 3 v 1
Spice Farm - Stone Town - Prison Island
Tento výlet bol súčasťou výletu tzv.3v1, ktorý sme začali samozrejme tak,že nás v daný deň vyzdvihli z hotela (ináč z hotela keď sa odchádza tak pri bráne sa stále zapisuje číslo izby a pri príchode sa to kontroluje) a klimatizovaný minibus nás odviezol na prvú atrakciou a to do Spice Farm, na farmu s koreninami. Korenie zo Zanzibaru je známe po celom svete a dovolenka na ostrove by bola bez návštevy koreninivých plantáží neúplná. Ohromý nás množstvo botanických druhov korením rastúcich v týchto záhradách. Treba si predstaviť obrovský lesopark kde rastú rôzne exotické koreniny, ovocie a zelenina z ktorých niektoré majú aj liečivé účinky. Dalo dosť námahy podľa vône alebo tvaru uhádnúť o aké korenie ide.
Pre kokos sa do výšky vyšplhal Butterfly man, miestny “showman”, ale čerstvý kokos bol vynikajúci.
Ochutnali sme rôzne korenie - škoricu, kardamón, muškátový oriešok, vanilku alebo čierne korenie, ale aj rôzne druhy ovocia od ružových jabĺk po guavu. Niektoré vzácne rastliny, ako sú henna, parfumy alebo rúž, sa používajú na prípravu kozmetických prípravkov. Zastúpené sú takmer všetky zložky priemerného kuchynského korenia - škorica, kurkuma, cesnak, zázvor, čili paprika, čierne korenie, muškátový oriešok, klinčeky a vanilka.
Na záver sme mali možnosť ochutnať rôzne druhý ovocia, a keď človek tam ochutná mango, určite už doma v obchode si nikdy nekúpi. Mne chutí aj jackfruit, alebo lichi. Samozrejme že sa tu dá kúpiť aj zmes korenia tzv. Masala či už na mäso alebo na ryby. Používam túto masalu a je vynikajúca.
Po krásnej prechádzke na farme s korením sme sa presunuli do centra starého mesta, kde sme mali možnosť sa pozrieť na zachované pamiatky ale aj cely kde dlžali otrokov. Stone Town je multikultúrne mestečko, zapísané aj na zozname historického dedičstva UNESCO. Úzke mestské uličky si pamätajú dejiny, keď bol ostrov pod správou Portugalska, cez ománsky sultanát až po britský protektorát a revolúciu v 60-tych rokoch.
Uličky starého mesta žijú, čo sa čistoty týka tak radšej pomlčím, ale ľudia sú milí, usmievaví a žijú svoj každodenný život. To že sedia 4 na jednej motorke alebo že sa vezie na korbe malého nákladného auta asi 20 ľudí,tak to už patrí ku koloritu mesta. Samozrejme že sme sa zastavili aj pri múzeu Freddyho Mercury-ho, vlastným menom Farrokh Bulsara,ktorý vyrastal na ostrove v čase britskej koloniálnej éry.
Anglikánska katedrála stojí na mieste kde svojho času sídlilo trhovisko s otrokmi. Otrokárstvo pripomínajú aj neďaleké malé cely, ktoré sú vybavené iba malým otvorom. V každej z nich muselo vydržať naraz až 75 otrokov, to znamená, že nemohli ani stáť vzpriamene. Cely sú dnes súčasťou St. Monica´s Guest House. Pred katedrálou stojí tiež pamätník otrokárstva znázorňujúci niekoľko osôb spojených reťazou.
David Livingstone je pravdepodobne najznámejší zo všetkých európskych prieskumníkov 19. storočia v Afrike. Mnohé z jeho ciest sa začali a končili v Zanzibare. Práve tu sa nachádza aj dom v ktorom na Zanzibare žil.
Asi najdrsnejší zážitok bol na tržnici Darajani, kde v obrovskom smrade a cez lietajúce muchy sme šliapali,krvou porazených zvierat zaliatou podlahou, a videli sme čerstvo porazené kozy, ovečky alebo spracovanie rýb. V ďalšej časti tržnice voľne predávali rôzne koreniny, ovocie a zeleninu.
Vynikajúci obed nás čakal v krásnej reštaurácii v prístave odkiaľ sme sa vybrali člnom na Ostrov korytnačiek alebo Prison Island (väzenský ostrov). Pôvodný význam už toto miesto dávno stratilo, ak ho vôbec niekedy naplno spĺňalo. V minulosti tu totiž boli krátkodobo umiestňovaní „neposlušní“ otroci a neskôr obyvatelia, ktorí sa nakazili epidémiou žltej horúčky. Dnes je však tento, asi kilometrový ostrov úplne bezpečný a populárny z omnoho krajších dôvodov. Od prvej polovice 20. storočia tu totiž začali chovať korytnačky obrovské, ktoré sú druhými najväčšími na svete. Môžu vážiť až približne 200 kg a dožívať sa neuveriteľných 200 rokov, čím pridávajú tomuto miestu jedinečné čaro.
Našu potulku sme ukončili v starom meste v jednej strešnej kaviarni odkiaľ sme s koktailom v ruke pozorovali aj nádherný západ slnka. Minibus nás odviezol späť do hotela a jeden nádherný zážitok sme mali za sebou.
Jozani Forrest - Mangrove Forrest - Kuza Cave -The Rock
Prírodná lesná rezervácia je domovom vzácnych opíc Red Colobus (červená gueréza). Mimoriadne živé opičky sú veľmi fotogenické. Žijú tu aj ďalšie endemické druhy opíc a aj nepolapiteľný zanzibarský leopard (naposledy videný pred niekoľkými rokmi). Jozani má vynikajúci náučný chodník a skvelých sprievodcov. Mangrovníkový porast, hustý tropický les s typickými drevinami, no skutočná džungľa!
Zaujímavým endemitom, na ktorý sú domáci patrične hrdí, je práve guaréza. Ide o druh opice, ktorá sa vyskytuje len na území zanzibaru a je priateľská až flegmatická. Najvýraznejšie sa od ostatných odlišuje najmä tým, že má len štyri prsty, chýba jej teda palec, ktorý je taký typický pre rady primátov. Vďaka systému, ktorý majú v národnom parku Jozani vybudovaný, sa môžete dostať až do tesnej blízkosti celých rodín guérezy. Možno ich tak pozorovať v prirodzenom prostredí a vychutnať si tu čaro miestnej prírody na dosah ruky.
Po krásnej prechádzke sme sa zastavili na obede pri Kuza Cave. Jaskyňa Kuza – stará vápencovú džungľová jaskyňa s krištáľovo čistou tyrkysovou sladkou vodou. Po krátkom relaxe spojenom s kúpaním sme sa zastavili v známej reštaurácii The Rock. Je to malý domček na skale, kde sa dá dostať suchou nohou pri odlive alebo člnom pri prílive. Návšteva skutočne stojí za to, výhľad na Indický oceán je dychberúci a človek sa tu cíti ako v rozprávke.
Cheetah’s Rock
V Cheetah's Rock je záchranné centrum zvierat. Zakladateľka Jenny zasvätila celý svoj život zvieratám. Cheetah's Rock, ktorý bol založený v roku 2014, začal ako malé záchranné centrum pre voľne žijúce zvieratá a odvtedy rastie. Teraz sa starajú o také veľké zvieratá, ako je biely lev Aslan (300 kg!), Bol to nádherný zážitok byť v blízkosti zvierat a pohladkať zebru bush baby, alebo geparda. To je zážitok na celý život!
Bush baby
Dikdik
Biely lev mláďa
Tiger
Gepard Latifa
Mláďa biely lev
Bush baby
Lemur
Čo sa dá ešte vidieť?
Okrem týchto spomínaných je ešte množstvo atrakciíí, ktoré sa tu dajú vyskúšať a miesť ktoré sa dajú navštíviť. Dá sa ísť na ostrov Mnemba, alebo na plavbu na pozorovanie delfínov, alebo sa kúpať s korytnačkami, prípadne sa pozrieť do záhrady s motýlmi.
Ale pozor na beach boys! Plážoví chlapci ktorí sa tvária že sú masajovia sa snažia nalákať turistov na gyčovité suveníry a hlavne dievčatá by nemali veriť ich lichôtkam…..
Taktiež netreba miestnym deťom nosiť sladkosti ani iné darčeky, lebo tak ich len naučíme nato, že “Mgeni” alebo “Mzungu” čiže cudzinec alebo beloch im donesie a nemusia sa starať. Nič im nosiť netreba lebo takto ich vychováte len k tmu, že biely človek bude pre nich chodiaci bankomat. Naopak, keď ich chceme podporiť tak potom treba od nich kupovať vlastnoručne vyrobené suveníry.
Celkovo je ostrov bezpečný, žijú z turistického ruchu tak sú si toho vedomí, že nemôžu renomé pokaziť.
Ináč domorodci sú kludní, dá sa povedať “ majú všetko na háku” ako hovoria tam: Hakuna matata!!! A kľud neponáhľajú sa …. Pole pole…
Tukutane Zanzibar - Vidíme sa na Zanzibare!
Komentáre
Zverejnenie komentára